Hayalinizdeki balayı tatili için bize hemen ulaşın!

0 (212) 292 40 42

Dubai

Arap Yarımadası’ndaki yedi tane Birleşik Arap Emirlikleri emirliğinden biridir. Şehrin başılca bölgeleri ise Jumeriah ve Deira’dır. Şehir dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biridir. Şehirde lüks oteller bulunmaktadır. Başkenti, Abu Dabi’dir. Resmi dili Arapçadır. Farsça, İngilizce, Hindu ve Urduca’da konuşulmaktadır. Sunni islam, Şii İslam, hristiyanlık ve Hinduizm gibi farklı dinlere sahip insanlara bir arada yapaşamaktadır. Kışın ısı gece 10 C ile 30 C arasında değişir. Yazın 50C ye kadar ulaşır. Yazın nem oranı %90-95 dolaylarındadır. Yağmur daha çok kış mevsiminde görülür ve yıllık 13 cm. civarındadır. Para birimi BAE dirhem’dir. Emirates Hava Yolları , Türk Hava yollarının direk Dubai ya uçuşu vardır. Alternatif havayolları ile uçuş acentalarımız tarafından tarihine göre kontrol edilerek direk uçuş olarak verilebilmektedir. Uçuş süresi 4 saat 20 dakikadır.

Nelere dikkat edilmeli ?

Musluk suyu içmeniz önerilmez. Tedbirli olmanızda yarar var. Sağlık açısından olumsuz sonuçlara sebep olabilir.

Tatildesiniz ve bilmediğiniz bir ülkedesiniz. Ancak endişe etmeyin çünkü otellerde ve hastanelerde iyi eğitimli personel bulunuyor.

Dubai çevresinde ulaşım için kullanılan en yaygın yol taksilerdir. Taksimetreli olan araçların şöförleri iyi eğitimlidir.

Bahşiş uygulamaları dünyanın diğer yerlerinde olduğu gibidir. Bası restaurantlar %10 servis ücretini dahil ederler.

Dubai’de neler yapabilirsiniz?

Şehrin genel dokusu artık geleceğe yönelmişken bir balıkçı kasabası hala eski günlerini yaşamakta. Bastakia Bölgesi rüzgarın inşa ettiği bir kısmının sanat galerisi ya da kafeye dönüştürüldüğü binaların küçük bir labirentidir. Turunuza Körfez bölgesinden gelen çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği XVA Galleri’den başlayabilirsiniz.

Dubai ucuz altın bulabileceğiniz bir yer olarak ünlenmiştir. Tıpkı bizdeki kapalı çarşı gibi altın çarşısı var. Fakat pazarlık yapmayı bilmeniz gerekmektedir. Altın alsanız da almasanız da baş döndürücü altın pazarında bir tur yapmalısınız. Kuyumcularda altının yanı sıra platin ve elmas bazı yerelerde de gümüş satılmaktadır. Altın pazarı devletin kontrolü altındadır; bu nedenle alacaklarınızın gerçek altın olduğundan emin olabilirsiniz.

Bir bot kiralayarak su yolunda bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Küçük ama ilginç Dubai Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Buradayken mutlaka sahile gitmek isteyeceksiniz. Kumsalın büyük bölümü lüks otellere ayrılmış durumda. Yani Jumeirah kıyı şeridinde kalıyorsanız en uygun yer Al Mamzar’dır. Ama buraya yakın bir bölgede halk plajı da bulabilirsiniz.

Burası ıssız Sahra Çölü’ne benzemez. Şehrin dışındaki çöllere ulaşmanın en kolay yolu safari aracıyla yapacağınız kısa seyahattir. Buradaki turlar çok popüler. Oryantal dansçılar ve kına dövmesi yapan kişilerle dolu yollar ve pek çok diğer turist sizi bekliyor.

Gün batımında çöl üstünde gezebileceğiniz balon turları da var.

Golf Dubai’de bir tutku halini almıştır. Eğer ünlülerle birlikte piste çıkmak istiyorsanız , Colin Montgomerie ve Ernie Els’in tasarladığı yeşil sahalardan birini tercih edebilirsiniz. Emirlik Golf Kulübü ise buradaki en ünlü golf sahasıdır.

Jumerah Camii’yi görmeye gidebilirsiniz.

Dubai çeşmesini görmelisiniz.

Burjuman ve Emirates alışveriş merkezlerine gidip gezebilirsiniz.

Dubai’de bir başka görmeniz gereken yer ise, Burj El Halifa kulesidir. 858 metre yüksekliğinde olan bu kule Dünyanın en yüksek kulesidir.

Arap tarzı bir alışveriş merkezi olan Madinat Jumeriah’a akşam gitmenizi öneririm, bizdeki kapalı çarşıya benzeyen iç tasarımdan keyif alabileceğiniz gibi kanallar içerisinde kısa bir gondol/kayık turu yapmak mümkün.

Dubai Mall ve Burj Khalifa dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall’u alışveriş çılgınlığı dışında saat 18:30’da başlayan su gösterileri vardır.Her yarım saatte bir farklı müziklerle suların dansını izleyebilirsiniz.

Dubai turu içinde mutlaka yapmanız gereken şeylerden birisi akşam saatlerinde JBR (Jumeriah Beach Residence) önündeki The Walk adı verilen bölgede yürüyüş yapmanızdır. Buradaki farklı kültürleri en iyi burada gözlemleme şansı bulursunuz.

Yukarı