Hayalinizdeki balayı tatili için bize hemen ulaşın!

0 (212) 292 40 42

Koh Samui

Koh Samui’de Balayı

Tayland’ın bir adası olan Koh Samui, dünyadaki en güzel adalardan biridir. Koh Samui balayı turu ülkemizde henüz bilinmediği için çok fazla popüler olmasa da, özellikle Avrupalı çiftler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Bangkok’un 400 kilometre güneyinde yer alan Koh Samui, Phuket ve Koh Chang’dan sonra Tayland’ın ücüncü büyük adasıdır. Çevresini araba ile 1.5 saatte dolaşabilirsiniz. Ada yerlilerinin çoğu deniz kıyısında yaşar ve büyük bir kısmı, turizm sektöründe çalışmaktadır. Adada, Hindistan cevizi ağacından yüksek bir yapı bulmak çok zordur. Tartışmasız en güzel bölgesi, çok sayıda otelin bar ve restoranın bulunduğu Chaweng Plajı’dır. Yol üzerinde her damak tadına uygun restoranlar, ucuz alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar, sokaklardaki meyve satıcıları, yolun altında ise beyaz kumları ve turkuaz denizi ile Chaweng Plajı, Phuket-Patong Plajı’nın bir benzeridir. Gece hayatı gene bu bölgededir ve tekno danstan, caza kadar değişik alternatifler sunan barlar mevcuttur.

Zaman zaman ‘kick box’ müsabakaları yapılır ve gündüz mikrofonlarla halka ve turistlere anons edilir. Deniz, kum ve güneş tatilinin yanı sıra otellerin spaları, maymun şovu, timsah ciftliği ve şelale gezileri vakit geçirmek için idealdir. Ayrıca adadan motor ile çok yakın olan bakir Kho Tao Adası’na bir tur, kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Ada içi ulaşım, tüm Tayland’da olduğu gibi çok ucuzdur. Araç ve motor kiralamak oldukça ucuz olmasına karşın, trafik soldan olduğu için kiralanması önerilmez. Ayrıca trafikte motorlara dikkat etmek gerekir. Trafik kazalarının çoğuna motorlar sebep olmaktadır.

Alışveriş için kücük dükkanlar bulunur. Genellikle, turistik sabun oymacılığı,tahta oymacılığı, küçük duvar halıları, bambu ürünler, mücevherat, seramik ürünleri, ipek tekstil ürünleri, orijinal maskeler ve tüm Tayland’da olduğu gibi sahte mallar, alışverişin en gözdeleridir. Gece hayatı coğunlukla Chaweng ve Lamia plajlarındadır. Burada her zevke uygun barlar bulmak mümkündür. Akşam yemekleri için gene Chaweng Plajı tercih edilmelidir. Geleneksel Thai yemeklerinin yanı sıra Japon, İtalyan, Brezilya, Fransız ve Meksika restoranları bulunur. Aynı zamanda Mc Donalds ve ceşitli pizza restoranları da bulunmaktadır.

Chaweng Plajı

Koh Samui’nin merkezidir. Halka açık plajı ile Marmaris’i andırır. Döviz büroları, restoranlar, gece klüpleri ve otelleri ile Samui’in en hareketli bölgesidir.

Lamai Plajı

Chaweng Plaj’ından sonra en hareketli bölgedir. Adanın güney kesiminde yer alır. Beyaz kumsalı ve harika denizi ile ünlüdür.

Diğer Plajları

Bophut Plajı, Maenam Plajı, Big Buddha Plajı, Choeng Mon Plajı, Talling Ngam Plajı, Lipa Noi Plajı diğer ünlü plajlarıdır.

Aşağıda, Koh Samui’de dinlenmenin dışında, keyifle yapabileceğiniz faaliyetler ve gezilerden en popüler olanları bulunmaktadır.

Samui Ada Turu (Samui Island Tour)

Bu turda meşhur Chaweng Plajı, benzersiz manzarası ile Lamai bölgesindeki Grandma ve Grandpa kayaları, Mumyalanmış Rahip, Namnuang Şelalesi ve Büyük Altın Buda, görülecek yerler arasındadır. Toplam 3,5 saat süren turun ardından, adanın merkezi Nathon’da alışveriş molası verildikten sonra otelimize dönüyoruz.

Yemekli Samui Macera Turu (Samui Adventure Tour)

Otelden 4×4 ciplerle, Koh Samui Adası’nın güney bölümüne doğru, yaklaşık 30 dakikalık bir yolculukla başlayacak olan bu turumuzda yemyeşil ormanın içindeki fil kampında; fillerin eğitimini, yıkanmasını ve maymunların Hindistan cevizi ağaclarındaki eğitimlerini göreceğiz. Bu şovdan sonra, ormanın içindeki fil safarimiz başlıyor. Timsah çiftliğindeki muhteşem gösterinin hemen ardından, Tar Nim Şelalesi’nde mola verip deniz manzarasını izleyip, tekrar deniz kıyısına dönüyoruz. Öğle yemeğimizin ardından dönüşe kadar, yüzme ve güneşlenme molası veriyoruz. Tur dönüşü aynı araçla otelimize geri dönüyoruz.

Nelere dikkat edilmeli?

İnce ve yazlık kıyafetler tercih edilmelidir.

Trafik soldandır ve araba, motor gibi araçların kiralanması önerilmez.

Oteller’de ve alışveriş yerlerinde önemli kredi kartları geçerlidir. Fakat mutlaka nakit ve bozuk para taşımanız önerilir.

Musluk suyu içmeniz önerilmez. Tedbirli olmanızda yarar var. Sağlık açısından olumsuz sonuçlara sebep olabilir.

Tatildesiniz ve bilmediğiniz bir ülkedesiniz. Ancak endişe etmeyin çünkü otellerde ve hastanlerde iyi eğitimli personel bulunuyor.

Her hangi bir durum acil numaralara ihtiyacınız olabilir. Polis : 191 Türk Konsolosluğu: 61/1 So Chatsan Suthisarın Road Bangkok 10310, Tel: (2) 274 7262

Mağazalar ve süpermarketler 09:00 – 21:00 saatleri arasında açıktır. Alışveriş yapmak tatilin en eğlenceli kısmıdır ve Tayland’da da tıpkı Türkiye’de olduğu gibi alışverişte pazarlık olmazsa olmaz. İlk söylenen fiyatı kabul etmeyin. Mutlaka pazarlık yapın.

Bahşiş miktarı size bağlıdır. Beğenilerinize göre %5-10 bahşiş bırakabilirsiniz.

Koh Samui’de neler yapabilirsiniz ?

Koh Samui en romantik 10 ada arasında yer aldığı için romantik bir tatil geçirebilirsiniz.

Deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz.

Samui Ada turuna katılabilirsiniz. Bu turda meşhur Chaweng Plajını, benzersiz manzarası ile Lamai bölgesindeki Grandma ve Grandpa kayalarını, Mumyalanmış Rahip, Namnuang şelalesi ve Büyük Altın Buda’yı görme imkanı bulabilirsiniz.

Samui Macera Turu’na katılabilir ve fil safari yapabilirsiniz.

Bütün bir tatil boyunca palmiyelerin altına uzanıp uyuklayabilir, kitap okuyabilirsniz. Ve yine palmiyelerin gölgesinde, denizin esintisinde, mis gibi aromatik yağlarla masaj yaptırabilirsiniz.

Chaweng Beach bölgesinde bulunan çok güzel restaurantlar var mutlaka denemelisiniz.

Nerde olursa olsun ,bütçeniz ne kadar olursa olsun  mutlaka thai yemeklerinden yiyin, nefisler. İster sokakta satılan tezgahlardan alın, ister bir restaurant’ta yemek yiyin.

Yukarı