Hayalinizdeki balayı tatili için bize hemen ulaşın!

0 (212) 292 40 42

Maldivler

Maldivler’de Balayı

Maldivler balayı tatili için dünyanın bir numaralı destinasyonu olarak bilinir. Bu takım adalar, palmiye saçaklarıyla bezenmiş, kışkırtıcı beyaz plajları, turkuaz mercanlarla dolu denizi ile ziyaretçilerini büyüler. Maldivler’de hava yıl boyunca sıcaktır. Ekvator’da bulunmasına rağmen musonların ılımanlaştırıcı etkisi vardır. Maldivler başlıca 26 adadan oluşur. Bunların dışında 1190 adacık barındıran Maldivler ada takımından sadece 202’sinde yerleşim vardır.

Maldiv Adaları’nda yerleşim, MÖ. 1500’lü yıllara kadar uzanır. Ülke, 1965 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Turizm dışında balıkçılık ve tekne imalatı diğer geçim kaynaklarıdır.

Maldivler’in başkenti Male, dünyanın en küçük kentlerinden biridir. Alışverişin en canlı olduğu yer burasıdır. Çeşitli ürünlerin satıldığı adada hatıra el işleri, sigara ve elektronik cihazlar revaçtadır. Yüksek rekabet nedeniyle vergisiz ürünler oldukça ucuzdur. Birçok alışveriş merkezi, turistlerin indiği limana 5-10 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Bir şey almadan önce birkaç dükkan gezmeniz tavsiye edilir.

Havaalanının bulunduğu Male’den adalara ulaşım, sürat motoru ve deniz uçakları ile yapılır. Maldivler’de birkaç istisna dışında, tüm otellerde dalış okulları bulunmaktadır. Dalış yapmaya yeni başlayanlar ve profesyoneller için Maldivler, dünyanın en iyi seçimlerinden biridir. Özellikle balayı çiftleri ve çocuklu ailelerin tercih ettiği bu adalar; deniz, kum ve güneş konusunda tam bir cennettir. Maldivler’de bir veya birden fazla tesis, hemen hemen her sene dünyaca ünlü seyahat dergilerinin anketlerinde, dünyanın en iyi tatil beldeleri olarak seçilmektedir. Burası eşsiz kumsalları ve denizi ile, sessiz ve sakin bir tatil geçirmek isteyen misafirlerimiz açısından dünyanın en güzel bölgesidir. Ülke, istatistiklere göre; en yoğun calışan ve 1-2 hafta her türlü sorundan uzaklaşıp keyif yapmak isteyenler, balayı çiftleri, çocuklu aileler, arkadaş grupları tarafından tercih edilmektedir. Aşağıda, Maldivler’de dinlenmenin dışında keyifle yapabileceğiniz faaliyetler ve gezilerden en popüler olanlarını görebilirsiniz.

Scuba Dalış ve Şnorkel Turları

Maldivler’in en büyük özelliği, mercan kayalıklarının yarattığı olağanüstü sualtı dünyasıdır. Dünyanın en güzel dalış noktalarına sahip olmakla beraber, neredeyse sonsuz sayılabilecek dalış seçenekleri sunulmaktadır. Mükemmel iklimi ve sualtı görüşünün eşsizliği, Maldivler’i bir dalış merkezi haline getirmiştir. Tüm tatil adalarının kendilerine ait resifleri (kayalıkları) bulunmaktadır. Sualtı fotoğrafçılarının yoğun ilgi gösterdiği adada değişik sualtı canlılarını bir arada görmenin zevkine varacaksınız. Ayrıca amatörler için şnorkel turları bulunmaktadır ve hiç dalış tecrübeniz olmasa bile rengarenk balıkları ve diğer deniz canlılarını yakından görebilirsiniz.

Male Alışveriş Turu

Maldivler’in başkenti Male, kültürel olarak konuklarına geniş seçenekler sunmaktadır. Nüfusun çoğunluğu burada yaşamaktadır. Adanın en ünlü ve en canlı mimarisi buradadır. Sultan Parkı, Ulusal Müzesi ve İslam Kütüphanesi gezilecek yerler arasındadır. Ayrıca alışveriş de yapılabilir. Otelden Male’ye transferden sonra yolcularımız, akşam saat 16:00’ya kadar Male’de gezebilir ve okyanusun ortasındaki bu 75.000 kişilik küçük başkentte yerel insanların yaşantısına tanık olabilirler.

Gece Balık Avı Turu (Night Fishing)

Maldivler’in hayat damarı balıkçılık olduğu için, Maldiv macerası gece balık avlama tecrübesi olmadan yaşanmış sayılmaz. Adalarda sürekli organize edilen gece balık avına katılmadan dönmemenizi tavsiye ederiz. Bu turumuzda ayışığı altında balık tutma zevkini yaşayabilirsiniz.

Ada Keşif Turu (Island Hopping)

Keşif turumuzda, kaldığınız otelin yakınlarında bulunan adaları ziyaret edecek, farklı koylarda denize girme imkanı da bulabileceksiniz. Öğle yemeğini de bu tur gezinizde alacaksınız.

Büyük Balık Avı (Big Game Fishing)

Açık sularda yaşayan kılıçbalığı, orkinos ve benzeri büyük balıkların avlanacağı bu turumuzda, bir tekne kiralanmaktadır. Tekneyi 1 kişi ve 4 kişi arasında kiralamanız mümkündür. Ortalama ücret ise; sabah ve akşam saatlerinde 500 USD, öğle saatlerinde ise 350 USD civarındadır.

MALDİVLER ÜLKE BİLGİLERİ

Konum: Hint Okyanusu’nda 290 atol ve 1190 mercan adasından oluşan Maldiv Adaları’nın 202 tanesinde yerleşim vardır. Bu adaların 87’si, otel olarak hizmet vermektedir. Kuzeyden güneye 820 kilometrelik, doğudan batıya 120 kilometrelik alana yayılır.

Nüfus: 400.000

Zaman Dilimi: GMT +5 zaman dilimindedir.

Başkent: Male.

Dil: Dhivehi ana dil olup ve otellerde İngilizce konuşulur.

Din: Müslüman

Elektrik: 220/240 V, 50Hz

Mevsim: Tropikal ve nemli iklime sahiptir. Sıcaklık yıl boyu 27-32 C arasında değişir. Kasım-Nisan arası kuru sezon, Mayıs-Ekim arası nemli sezondur.

Giyim: İnce ve yazlık kıyafetler tercih edilmelidir.

Para Birimi: Rufiyaa (MRF)

Ülke Kodu: +960

İnternet: Çoğu otelde, odalarda mevcuttur.

Cep Telefonu: Tüm operatörler çalışmaktadır

Trafik: Ulaşım deniz uçağı ve sürat motoru ile sağlanır.

Kredi Kartları: Otellerde önemli kredi kartlarının hemen hepsi geçerlidir

Sağlık Detayları: Genelde problem yoktur. Tüm otellerde doktor bulunur.

Sağlık Hizmetleri: Otellerde ve hastanelerde iyi eğitimli personel bulunur.

Vize-Pasaport: Hiçbir ülke için vize gerekmez. Pasaportlarınızda minimum 6 aylık geçerlilik süresi olması gerekir.

Alışveriş: Otellerde ve Male’de mağazalar ve süpermarketler 09:00-21:00 saatleri arasında açıktır.

Bahşiş: %10 servis ücreti hesaba ilave edilir. Ekstra bahşiş memnuniyetle karşılanır.

Vergi İadesi: Yoktur.

Havaalanı: Male Uluslararası Havaalanı (Male Island-MLE).

Türkiye’den Ulaşım: Türk Havayolları ile direk seferler olduğu gibi; Dubai üzerinden  Emirates Hava Yolları ile ve Doha üzerinden Qatar Hava Yolları uçuşları vardır. Ortalama uçuş süresi direk uçuşta 8 saat 15 dakika ve aktarmalarda ortalama 10 saat sürmektedir.

Otellere Ulaşım: Üç şekilde yapılır. Male Havalimanı’na yakın olan tesislere sürat motoru (speedboat), uzak tesislere deniz uçağı (seaplane) ve bazı tesislere ise kısa bir iç hat uçuştan sonra sürat motoru ile sağlanır. Sürat motoru genelde 15 ile 45 dakika arasında deniz veya iç hat uçak yolculuğu 30 ile 45 dakika arasında sürer. Özellikle uçak yolculuklarında fotoğraf makinenizi hazır tutmanızı tavsiye ederiz cünkü dünyada görülebilecek en iyi manzaralara şahit olacaksınız

Yukarı