Hayalinizdeki balayı tatili için bize hemen ulaşın!

0 (212) 292 40 42

Mauritius

Mauritius’ta Balayı

Beyaz ve uzun kumsalları ve turkuaz renkli denizi ile Mauritius balayı tatiliniz için dünyadaki en güzel noktalardan biridir. Hint Okyanusu’nun güneyinde ve Madagaskar Adası’nın yakınında yer alan Mauritius, yaklaşık olarak 45 km genişlik ve 65 km uzunlukla ile 1865 km2lik yüzölçümüne sahiptir. 330 km sahile sahip olan Mauritius, beyaz ve uzun kumsalları ve turkuaz renkli denizi ile Hint Okyanusu’nun cennet adalarından biridir. Hint, Creole, Çinli, Müslüman ve Avrupalı toplam 1,2 milyon kişinin yaşadığı Mauritius, tam bir barış adasıdır. Tüm kültürlerin bayramları kutlanır ve yılda toplam 15 ayrı resmi tatili vardır. Ekonomisi tekstil, turizm ve şeker üretimine dayanır. Mauritius aynı zamanda Şeker Adası (Sugar Island) olarak da anılır. Turizm önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır ve adanın tüm sahillerinde dünyanın en ünlü otellerini görmek mümkündür. Özellikle 5 yıldızlı otellerin bazıları dünyanın en lüks otellerindendir. Air Mauritius’un haftalık 30’dan fazla Avrupa ucuşu vardır. Air France, British Airways, Condor ve Emirates Hava Yolları’nın ucuşları ile birlikte Mauritius, gittikçe artan turist potansiyeline sahiptir. Tatilinizde rahat ve yazlık kıyafetleri tercih etmelisiniz ancak bazı dini bölgeleri gezerken uygun kıyafet giyilmelidir. Aşağıda, Mauritius’da dinlenmenin dışında, keyifle yapabileceğiniz faaliyetler ve gezilerden en popüler olanları bulunmaktadır.

Kuzey Mauritius Turu (North Mauritius Tour)

Sabah kahvaltısının ardından saat 09:00’da otelden başlayan turda; başkent Port Louis, Citadel, Pazar ve Caudan Waterfront gezilir. La Capitanie Restoran’da yenilecek öğle yemeğinden önce, kuzeyde yer alan meşhur balıkçı köyü Grand Baie’ye hareket edilir. Yemeğin ardından ise Cap Malheureux kilisesine gidilir. Ünlü Pamplemousses Bahçeleri gezildikten sonra, Comptoir des Mascareignes’de çay molası verilir ve 17:30-18:30 civarında otele geri dönülür.

Güney Mauritius Turu (South Mauritius Tour)

Sabah kahvaltısının ardından saat 08:30’da otelden başlayan turda, muhteşem manzaralı, sönmüş Trou aux Cerfs volkanı, Plaine Champagne ormanı, Black River Ulusal Parkı, şelaleler ve Chamarel’in yedi renkli dünyası ve kutsal olduğuna inanılan Grand Bassin GoÅNlü görülecek yerler arasındadır. Chamarel köyünde Chez Ruben Restaurant’ta tipik Mauritius öğle yemeği alınır. 17:30-18:30 civarında otele geri dönülür.

Domaine L’étoile

Sabah kahvaltısından ardından, saat 08:30’da otelden başlayan tur, diğerlerinden farklı olarak adeta tarihte bir yolculuk gibidir. 4 x 4 araçlarla doğanın içinde Domaine L’étoile’i keşfe çıkıyoruz. Adanın en güzel manzarasının yanı sıra geyik ve çok ceşitli kuş cinslerini de görme fırsatınız olacak. Rehberiniz bitki örtüsü ve çiçekler hakkındaki anlatımından sonra sırada geleneksel Mauritius kültürünü yansıtan öğle yemeği var. Doğanın içinde, yaklaşık 10 hektarlık alanda, 3 boyutlu figürlerle desteklenmiş heyecanlı parkurun ardından turumuz sona erecek ve 17:30-18.30 arasından otele geri dönülecektir.

Mavi Safari (Blue Safari)

Denizaltında mavi safari turu Hint Okyanusu’nda eşsiz bir seçenektir. Mercan kayalarını gözlemleyeceğiniz bu tur, sizlere eşsiz bir su altı deneyimini yaşatacaktır. Küçük denizaltı araçları ile yapılan bu geziyi mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Katamaran Gezisi (Sailing in Paradise)

Sabah kahvaltısının ardından, saat 08:30’da otelden başlayan turumuzda, mavi sularda katamarana binerek Mauritius yunuslarıyla beraber adalara doğru yola düşüyoruz. Doğu sahilleri açıklarında bulunan küçük adalar gezildikten sonra, Grand Riviere Sud Est Boğazı’na varıp şelaleleri görüyoruz. Kristal berraklığındaki kıyı gölünde yüzebilir veya şnorkel yapabilirsiniz. Barbekü öğle yemeğimiz, meşhur Robinson Crusoe Adası’nda alınacaktır. Akşam 17:30-18:30 sularında otele geri dönülecektir.

Büyük Balık Avı (Big Game Fishing)

Mauritius, derin deniz balıkcılığı için bir cennettir. Avlanabilecek balıklar arasında mavi ve siyah merlin, ceşitli köpekbalığı türleri, sarı tuna, bonitos ve barakuda bulunmaktadır. Sahilden yaklaşık 1 kilometre ötede 70 metre derinliğinde okyanus başlar. Mauritius, büyük balık avcılığında bir sürü rekorun sahibidir. Tekneler hemen her otelden kiralanabilir. Her Aralık ayında Le Pirogue Hotel tarafından organize edilen Marlin World Cup balık avı yarışması dünyaca ünlüdür. Balık avı meraklıları için Mauritius kaçırılmayacak bir destinasyondur.

Nelere dikkat edilmeli ?

İnce ve yazlık kıyafetler tercih edilmelidir.

Trafik soldandır ve araba, motor gibi araçların kiralanması önerilmez.

Otellerde ve alışveriş yerlerinde önemli kredi kartlarının hemen hepsi geçerlidir. Fakat mutlaka nakit ve bozuk para taşınmanız önerilir.

Musluk suyu içmeniz önerilmez. Tedbirli olmanızda yarar var. Sağlık açısından olumsuz sonuçlara sebep olabilir.

Tatildesiniz ve bilmediğiniz bir ülkedesiniz. Ancak endişe etmeyin çünkü ücretsiz sağlık hizmetleri hemen her bölgede bulunur. Özel klinikler ücretlidir.

Her hangi bir durumda acil numaralara ihtiyacınız olabilir. Polis ( ambulans ) : 999 Yangın : 995

Alışveriş merkezleri haftaiçi 09:30 – 19:30 saatleri arasında açıktır.

Bahşiş bırakmanız mecburi değildir. Ancak bahşiş memnuniyetle karşılanır.

Mauritius’da neler yapabilirsiniz?

Deniz dibinde yürüyüş yapabilirsiniz. Mercan kayalıklarında yürüyebilir, akvaryum berraklığındaki denizin dibinde ancak ansiklopedi ve belgesellerde görebildiğiniz balıklara tanık olabilirsiniz.

Sahile çok yakına gelen yunus balıklarıyla yüzebilir ve fotoğraf çektirebilirsiniz.

Mercan kayalarında dalabilirsiniz. Dillere destan Hint okyanusunun dibi yüzeyinden çok daha güzeldir. Eğer dalmaktan hoşlanmıyorsanız bu işi şnorkelle de yapabilirsiniz. Sürüler halindeki rengarenk balıkları görünce bir an için kendinizi Walt Disney’in “Nemo” filminde oynuyor sanabilirsiniz.

Séga dansını izleyebilir hatta isterseniz yapabilirsiniz. Tipik yerli adalı danslarının Mauritius versiyonudur. İlk başta esirlerin akşam eğlenmek ve aralarındaki dil engelini aşmak için başlattıkları bu dans türünü adada bol bol seyretme imkanı var. Şimdi daha çok turistik amaç ile sergilenen dans, güneş batımında kumsalda yakılan ateş etrafında yapılıyor. Denemeden dönmeyin.

Adalılar müziğe ve dansa çok meraklılar, kulağınıza tanıdık bir melodi gelirse şaşırmayın, yerliler Tarkan’ın şarkılarını Türkçe sözleriyle söylüyorlar, onlar size Sega öğretirken siz de onlara rahatlıkla göbek atmayı öğretebilirsiniz.

Palmiye kalbi’ni yemeden dönmeyin. “Palmiye ağacının kalbini” sizin gözleriniz önünde çıkarıyorlar. Bildiğiniz palmiye dalını kesip içindeki beyaz et kısmına gelene kadar soyuyorlar ve ortaya görünüş ve tat olarak biraz kuşkonmazı andıran ve salatası yapılan nefis bir lezzet çıkıyor.

Hint Yemeklerini mutlaka denemelisiniz. Adada Hint yemeklerinin en güzel örneklerinden bulabilirsiniz, çeşitli “curry’lerin” yanı sıra mezelerin yanında getirdikleri sıcak “Poppadums’ların” (gevrek dürüme benziyor) tadına bakmalısınız.

Mauritius, dinlenmek, deniz, kum, güneş tatili ve değişik mutfakları keşfetmek için çok uygun bir ada.

Başkent Port Louis’e gidip Hint pazarına göz atabilir ve adanın çok meşhur olan hasır çantalarından alabilirsiniz.

Yukarı