Hayalinizdeki balayı tatili için bize hemen ulaşın!

0 (212) 292 40 42

Sri Lanka

Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Başkenti Kolombo’dur. Sri Lanka’da Sinhalce ve Tamilce dilleri konuşulmaktadır. Budizm, Hinduizm, İslam ve Hıristiyanlık gibi farklı inançlara sahip insanlar bir arada yaşamaktadır. Sri Lanka’nın iklimi sıcak ve nemlidir. Alçak bölgelerde sıcaklık ortalaması yaklaşık 27°-28°C civârındadır. Nem oranı ise gündüzleri % 70 iken geceleri % 90’a kadar çıkar. Mart ve nisan ayları en sıcak aylardır. Muson dönemleri arasında iklim yumuşaktır ve kısa süreli yağışlar devam eder.  Para birimi Sri Lanka Rupisidir. Emirates Hava Yolları’nın her gün Dubai üzerinden, Qatar Hava Yolları’nın haftada üç gün Doha üzerinden uçuşları bulunmaktadır. Uçuş süresi 10 saattir.

Nelere dikkat edilmeli ?

Trafik soldandır ve araba, motor gibi araçların kiralanması önerilmez.

Oteller’de ve alışveriş yerlerinde önemli kredi kartları geçerlidir. Fakat mutlaka nakit ve bozuk para taşımanız önerilir.

Musluk suyu içmeniz önerilmez. Tedbirli olmanızda yarar var. Sağlık açısından olumsuz sonuçlara sebep olabilir.

Tatildesiniz ve bilmediğiniz bir ülkedesiniz. Ancak endişe etmeyin çünkü otellerde ve hastanelerde iyi eğitimli personel bulunuyor.

Restaurantlarda ve otellerde % 10 a kadar bahşiş bırakmanız yeterli olacaktır.

Satın alma yapacağınız zaman Colombo değil de turistik bölgede pazarlık yapmalısınız.

Baharatlı yemekler ve bolca sebze sevmelisiniz.

Yollar çok düzgün olmadığından şehirlerarası yollarda sıkılmamak adına arabada oyalanabilecek fikirlerle yola çıkmalısınız.

Doğadan korkmamalısınız. Otellerdeki spa merkezlerini alışkanlık haline getirmeyin!

Yanınızda bacaklarınızı ve omzunuzu örtecek kıyafetler bulundurmalısınız. Çünkü tapınaklarda mutlaka çıplak ayak ve vücudu örten kıyafetler olmalı.

Aynı zamanda otellerdeki akşam yemeklerinde de aynı sistem geçerli, tek fark; çıplak ayak deği.

Deneyin, görün, koklayın ve beş duyunuza ziyafet yaşatın..

Turistlere satılan round ticket denilen bir bilet var. Aynı bizdeki müze kart gibi. Tarihi yerleri dolaşma planınız varsa tavsiye ederiz daha ekonomik oluyor.

Yanınıza el feneri alın. Geceleri yürürken lazım olucak çoğu yer karanlık.

Sigara içenler, Sri Lanka’ya girmeden karton karton sigaralarını almalılar. Zira bu ülkede görebildiğim yalnız Dunhill ve Pal mall marka sigaralardır. Birde beede denilen yerli malı yapraktan bir sigara satılıyor.

Tuk Tuk denen triportörler ulaşımın vazgeçilmezi. Ancak önceden mutlaka fiyatı konuşun pazarlık yapın.

Sri Lanka’da neler yapabilirsiniz?

Başkent Colombo’da bol miktarda Budist tapınağı vardır. Hepsini görmeniz mümkün olmasada bir çoğunu gezmeye çalışın.

Seylan çayının yetiştiği yemyeşil doğa harikası tarlalar gezilebilir.

Ülkede 2 bin civarında fil yaşamaktadır. Fil ile gezi yapılabilir.

Bentota, tropik bir cennettir. Hint okyanusunda yemyeşil ağaçları ile muhteşem plajları vardır. Burada safariye de çıkılabilir.  Cam tekneler ile okyanus altı güzellikleri seyredilebilir.

Antik kentleriyle ünlü Pollonoruva’yı ziyaret edebilirsiniz.

Nuwara Eliya’da çay fabrikasına gidin ve çeşit çeşit çay alın. Hazır gelmişken şehirdeki eski çay fabrikasında konaklayın. Ama dikkat; burası düşük sıcaklıkta ve yağmurlu bir şehir…

Kelani Nehiri’nde safari yaparak Sri Lanka’ya ait 34 adayı gezebilirsiniz. Her adanın farklı bir özelliği var; balıkçılık, maymun  yetiştiriciliği gibi…

Sri Lanka’da her bir gezinin bir safari versiyonu var. Kandalama’ya yakın köylere gittiğinizde köyü gezip, köy evlerini dolaşmak ve misafir olmak için köy safarisi yapabilirsiniz. (Orada ‘Village Safari’ olarak nitelendiriliyor.)

Kandy’de Spice garden’a gidilebilir. Ağaçların ve yapraklarının vücudumuzdaki yararları öğrenilir. Fit olmak için, migren ağrıları için, göz altı morarmaları için aloe veralar, tarçınlar, vanilyalar vb. çok çeşit baharat alınabilir.

Kandy’de kültürel şovların olduğu yerlere gidilir. Dansçıların taktığı maskelerin müzelerine gidilebilir.

Sadece kartpostallarda gördüğünüz o manzaranın içinde bulacaksınız kendinizi. Her şeyi unutun ve tadını çıkarın…

Sri Lanka Balayı Turları

Yukarı